Forum www.archeolask.fora.pl Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 O budowie lotniska w Łasku Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Diafragma



Dołączył: 29 Lis 2012
Posty: 27 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 20:55, 30 Lis 2012 Powrót do góry

Dawno temu bo jeszcze przed II WŚ krążyły pogłoski o budowie lotniska w rejonie Łasku - i na tym się skończyło. W czasie wojny obronnej we wrześniu 1939 r. pomiędzy Orchowem a Mikołajówkiem powstało polowe lądowisko zwane zasadzką lotniczą, z której to działał klucz lotniczy jednej z eskadr bazujących na lotnisku polowym Widzew, czyli wojennego lotniska III/6 dywizjonu między Lublinkiem a Pabianicami.( nie mylić z obecną dzielnicą Łodzi). Lądowisko istniało zaledwie kilka dni i nie odegrało większej roli w działaniach wojennych. Zginął tu ppor. pil. Piotr Ruszel zestrzelony przez naszych żołnierzy stacjonujących na dworcu w Łasku. W czasie wojny hitlerowcy na południu Łasku uruchomili radar, a w rejonie Wronowic - Anielina utworzyli lotnisko (czy ktoś o tym fakcie coś wie?). W 1950 r powstał Zarząd Lotniskowy Dowództwa Wojsk Lotniczych, który to kierował pracami budowy lotnisk. ( w tym okresie w Polsce budowano 22 lotniska i wiele remontowano). I tak w 1955 r. rozpatrywano lokalizację lotniska w naszym rejonie m.in. brano pod uwagę lokalizację w rejonie Baryczy i Dobronia, a na Grabi miało być lądowisko wodne!. Z terenu zrezygnowano, albowiem trzeba by było wysiedlić dużą ilość ludzi z okolicznych wiosek. Wybrano teren lesisty, podmokły z wieloma wydmami w rejonie Maurycy i Brodni. Powyższe ukształtowanie terenu można podziwiać i dziś, jeśli ktoś ma takie możliwości. Pierwotnie lotnisko miało być lotniskiem zapasowym dla armii radzieckiej. 1956 r to chyba początek budowy, którą prowadził batalion budowy lotnisk (BBL) w sile 1600 żołnierzy, a wyposażony w wywrotki, maszyny do wylewania betonu i dwie betonownie. W ciągu dnia przybywało po kilka transportów kolejowych z kruszywem i innymi materiałami budowlanymi. Pozostałością tamtego okresu są baraki, wyjeżdżając z Łasku w stronę Piotrkowa Tryb. po prawej stronie na wysokości Woli Ł. pozostało jeszcze kilka z sześciu istniejących w czasie budowy, w których koszarowali właśnie żołnierze BBL-u. Już w końcu 1957 r. z Babic przybył na lotnisko 31 plm. W tym czasie, najważniejsze, gotowy był pas startowy, jeden hangar i stanowisko dowodzenia. W koszarach postawiono budynki sztabowca, jednego koszarowca, stołówkę i magazyn żywnościowy. W Łasku powstało osiedle kilku bloków jeszcze bez ulic (obecnie zwana „chińską dzielnicą”). Wielkie zasługi i podziękowania za organizację i tworzenie jednostki należą się ówczesnym dowódcom.


Post został pochwalony 1 raz
Zobacz profil autora
tomek
Administrator


Dołączył: 20 Lut 2012
Posty: 36 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 8:43, 09 Gru 2012 Powrót do góry

Witam, a można gdzieś znaleźć informację kiedy wylądował pierwszy samolot na nowym lotnisku?


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Diafragma



Dołączył: 29 Lis 2012
Posty: 27 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 12:03, 01 Sie 2013 Powrót do góry

I TAK i nie. W "Lotnictwie z szachownicą" jest podana data przebazowania 15.09.1957 r. W każdym bądź razie w czsie lotów (prawdopodobnie szkolno-zapoznawczych z okolicami lotniska) z tego lotniska do Szwecji w dniu 7.11.1957 r uciekł ppor. pil. Bogdan Kożuchowski vel Robert Stone.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001/3 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)